інститут аграрних ресурсів та регіонального розвитку

Національна академія аграрних наук

  • 07.07.2021
  • startweb2010ua@gmail.com
  • 0
https://insbakta.org.ua/wp-content/uploads/2024/04/bakta-evro-1-pdf.jpg
РОЗВИТОК АГРАРНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА В ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ

В процесі дослідження узагальнено й обґрунтовано організаційно-економічні підходи до забезпечення розвитку аграрного підприємництва прикордонного регіону в умовах євроінтеграційних процесів. Крізь призму багатофункціональності й взаємозумовленості поєднання економічних інтересі в і взамовідносин між виробниками сільськогосподарської продукції, промисловістю й сектором торгівлі, де відбувається реалізація товарів, акцентовано увагу на вагомості функціонування суб’єктів підприємництва у сфері аграрного бізнесу. Зазначене дасть можливість реалізації ефективної підприємницької діяльності у сфері аграрного господарювання й дотримання балансу між максимізацією прибутку і раціональним, бережливим ставленням до природних відновлюваних ресурсів, використовуваних у сільському господарстві.

Видання розраховано на широке коло спеціалістів, науковців, викладачів і студентів, працівників управлінських структур, які цікавляться питаннями розвитку аграрного підприємництва в сучасних умовах трансформації євроінтеграційних процесів.

https://insbakta.org.ua/wp-content/uploads/2024/04/bakta-tyutyun-scaled.jpg
МЕТОДИКА ІНДУКЦІЇ АПОМІКСИСУ ТЮТЮНУ

Використання апоміксису у селекції тютюну відкриває великі перспективи для збереження гетерозиготної системи генів. Апомікти можуть брати участь у схрещуваннях в якості батьківської форми і передавати гібридам домінантний комплекс, який обумовлює апоміксис. В таких умовах не потрібно шукати кращі лінії через велику кількість гомозиготних ліній. Необхідні гібриди виявляються в першому поколінні від схрещування апоміктичних форм із гібридом. Апоміктичне розмноження та пов’язане з ним закріплення гетерозису може відіграти вирішальне значення для вдосконалення та прискорення селекційного процесу при виведенні високопродуктивних сортів тютюну. Рекомендації розраховані на наукових працівників, студентів та викладачів вищих навчальних закладів і коледжів, селекціонерів

https://insbakta.org.ua/wp-content/uploads/2024/04/bakta-syr-pdf.jpg
ТЕХНОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВИГОТОВЛЕННЯ СИЧУЖНОГО СИРУ

Рекомендації складені на основі наукових досліджень, літературних та науково-довідникових джерел.

Перехід аграрного сектора економіки України до ринку ЄС зумовлює не тільки необхідність реформування відносин власності і становлення нових форм господарювання на селі, але й пошук шляхів раціонального розвитку галузі тваринництва, зокрема молочного скотарства, з урахуванням особливостей його ведення в окремих регіонах та природно-кліматичних зонах.

Автори з вдячністю приймуть побажання та доброзичливі зауваження щодо змісту рекомендацій і врахують їх у подальшій роботі над їх вдосконаленням.

https://insbakta.org.ua/wp-content/uploads/2024/04/zasoby-5-pdf.jpg
ЗАСОБИ УПРАВЛІННЯ МІКРОЕЛЕМЕНТНОГО ЖИВЛЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР ТА ОХОРОНИ ҐРУНТІВ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ ВАЖКИМИ У РІЗНИХ АГРОКЛІМАТИЧНИХ ЗОНАХ ЗАКАРПАТТЯ

Рекомендації розроблено за результатами науково-дослідної роботи проведеної протягом 2019 – 2020 років по проекту «Розробити наукові засади збалансованого використання ґрунтових ресурсів, прогноз розвитку та управління відтворенням родючості ґрунтів, як основи сталого розвитку України». Рекомендації призначені для використання спеціалістами агровиробничого комплексу Закарпаття, а також науковцями Закарпатської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України»,  екологічних організацій, можуть використовуватися у навчальному процесі у закладах різних напрямків.